Seçilmiş Kişi | Kitap Yorumu

by - 9.11.17

🌀''Bu hep böyle gitmiş, Jonas bildik deyimi yineledi . Bazen ona komik geliyordu. Kimi zaman da anlamlı ve önemli buluyordu. Şimdi kötü geliyordu bu deyim. Hiçbir şeyin değişmeyeceği anlamına geldiğini biliyordu. ''

Seçilmiş Kişi ütopya gibi görünen bir distopya. Mükemmel bir toplum, belli bir düzen içinde işleyen kurallar. Fakat sahip olduğunuz her şeye toplum karar veriyor. Ne iş yapacağınız, kiminle evleneceğiniz, hangi çocuğa sahip olacağınız. Bunların hepsine sizin yerinize başkaları karar veriyor.
Jonas toplayıcı olarak seçilmiştir. Görevi toplum içinde anıları saklamaktır. Geçmişten bugüne dünyada yaşanan tüm olayları öğrenmek ve saklamakla yükümlüdür. Çünkü bugünkü toplumda ne anılar, ne acı, ne de mutluluk vardır. Bebekler doğum anneleri tarafından üretilmektedir. Ve insanlar doğumlarından itibaren elenmektedir. Mesela ikiz bebeklerden sadece kilosu fazla olanın yaşam hakkı vardır.

Jonas toplayıcılık eğitimi aldıkça aslında hiçbir şeyin zannettiği kadar mükemmel ve iyi olmadığını fark eder.Aktarıcının da desteğiyle bir şeylere son vermek için harekete geçer.

Seçilmiş Kişi'yi çok beğendim. Çocuklar için yazıldığından dili çok sade. Toplum düzeninden daha detaylı bahsedilebilirdi. Bunun dışında konusu oldukça orijinal. 

🔅Alıntılar 🔅

'' Daha önce hiç gitmediği çok uzaklarda neler olduğunu merak ettti.''
✨✨✨
''Ama renkleri istiyorum!'' dedi Jonas kızgınlıkla. '' Her şeyin renksiz olması haksızlık. ''
✨✨✨
'' Acıyı hiç bilmiyorlar, diye düşündü.''
✨✨✨
'' Jonas yeniden gitmek istemiyordu. Anıları , saygınlığı, bilgeliği ve acıyı istemiyordu. Çocukluğuna dönmek istiyordu , dizlerinin sıyrılmasını ve top oynamayı özlemişti. ''

You May Also Like

4 yorum

 1. Sanırım çoğu ütopyanın altında bir distopya gizleniyor..
  Bir de az önce fark ettim, telif hakkı şikayeti yaptığım yazılarım kaldırılmış çalan blogdan. Biraz daha şikayet ettim :D Seninkiler de kaldırılmış olabilir :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gördüm evet seninkiler kaldırılmış. Darısı benim başıma, umarım başıma absürd olaylar gelmez bakalım bir daha şikayet ettim. :-D

   Sil
  2. Benim de sadece birkaçı kaldırılmış durumda, umarım ikimizin de tüm yazıları kaldırılır 💪🏻

   Sil
  3. Blog kaldırılmış sanırım doğru mu görüyorum :-D

   Sil

Link içeren yorumlar onaylanmayacaktır.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...