Ermiş - Halil Cibran | Kitap Yorumu

by - 22.4.17

Orphalese kentinden ayrılacak olan Ermiş kendisine sorulan sorular üzerine halka belli konularda anlatımlar yapıyor. Konular çok çeşitli. Özgürlük, aşk, dostluk, ölüm ve aklınıza gelecek bir çok şey daha. Kitabın içinde hayata dair dersler var. Bana deseler ki bir kitap söyle hayat hakkında bir şeyler öğreneyim. Ermiş'i söylerim.Kitap; din, felsefe, iyilik, güzellik gibi motifler etrafında dönüyor. Kısa ama içeriği dolu dolu bir kitap. Ben nasihat dilini pek sevmiyorum. Genel olarak nasihat veren kitaplarla ilgili bir sorunum var. Böyle bir sorununuz yoksa eğer favori kitabınız olacaktır Ermiş.

Alıntılar:

Dans ederseniz kimsenin prangalarına takılmadan, çekinmeniz gereken bir yasa olabilir mi ? Giysinizi yırtıp atar ama kimsenin yolu üzerine bırakmazsanız kim yargılayabilir sizi ?

Çünkü gerçekten iyi olanlar çıplak olana ''Giysin nerede?'', evsiz olana ''Evine ne oldu?'' diye sormaz.

İçinizde en zayıf ve şaşkın görünen, en güçlü ve en kararlı olandır.

Çünkü tek başına hükmeden akıl, kısıtlayıcı bir güçtür; başıboş bırakılmış tutku ise, kendisini yok edene kadar yanan alevdir.

Evet, aranızda en özgür olanların tapınağın korusunda ve kalenin gölgesinde özgürlüklerini birer boyunduruk ve kelepçe gibi taşıdığını gördüm. Yüreğim kanadı; çünkü özgürlük peşinde koşma arzusu bile sizin için bir dizgin halini aldığında ve özgürlükten bir amaç, gerçekleşmiş bir şey olarak söz etmeyi bıraktığınızda özgür olabilirsiniz ancak.

Konuştuklarınızın çoğunda, düşünce yarı yarıya katledilir. Çünkü enginlerin kuşudur düşünce, kelimelerin kafesinde kanatlarını açsa da uçamaz.

You May Also Like

4 yorum

 1. Benim de merak ettiğim kitaplardan biri :)

  YanıtlaSil
 2. Gerçekten de kendisi Hristiyanlar olup da müslüman bir kişiyi bu kadar güzel anlatması mükemmel. bir de bir soru sorabilir miyim Halil cibran Hristiyanlar olarak mı ölüyor.😊

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. O konu hakkında bilgim yok :-)

   Sil

Link içeren yorumlar onaylanmayacaktır.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...