Saf ve Düşünceli Romancı | Kitap Yorumu

by - 24.12.16

''Hatta kendimizi, tıpkı her şeyin nerede olduğunu bildiğimiz kendi evimizde olduğu gibi güvende ve huzurlu hissetmek için okuruz bu basmakalıp tür romanlarını. Edebi romana, büyük romanlara, hayatı anlamlandıracak bir rehber gibi ihtiyaç duymamızın nedeni, kendimizi dünyada evde hissedememizdir. ''
Saf ve ve Düşünceli Romancı kitabı Orhan Pamuk'un yurtdışında verdiği derslerden derlenmiş. Bu nedenle içinde roman kuramına dair akademik diyebileceğimiz bilgiler var. Pamuk'un okuduğu makalelerden, kitaplardan alıntılar ve bilgiler içeriyor. Kitap sohbet tarzında ilerliyor.
Nasıl kitap yazılır, kitap yazarken nelere dikkat edilir, yazarlar kitap yazarken neler düşünür gibi birçok soruya cevap veren bir kitap. Kitaplarına kendinden bir şeyler katarken baş kahramanı kendisi sanacağımızı düşünerek kurguladığını söylüyor yazar. Saf ve düşünceli olmak üzere iki tip okurdan da bahsediyor.

 Pamuk nasıl yazar olmaya karar vermiş, neleri arkasında bırakmış ve nasıl bir hayata yelken açmış, merak ediyorsanız size bu kitabı tavsiye ederim.  Kitapta birçok kitap adı geçiyor, buradan ayrı bir okunacaklar listesi çıkacağını düşünüyorum.


You May Also Like

2 yorum

  1. Çok ilgimi çekti şu anda :) Ki zaten sevdiğim yazarlardan. O kitaplar, o hikayeler nasıl çıkmış merak ediyorum. Bu kitap bana çok yardımcı olacak sanırım :) Teşekkürler :)

    YanıtlaSil

Link içeren yorumlar onaylanmayacaktır.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...