Interstellar

by - 2.5.15

Evet bugün yaklaşık 1-2 saat önce izlemeyi bitirdiğim Interstellar filmi hakkında yazmak istiyorum.Öncelikle bu filmle ilgili doğru dürüst bir şeyler söyleyebilmek için yeterli bir bilgi birikimine sahip olmak gerektiğini düşünüyorum-özellikle fizik alanında- Bense nacizane yarım yamalak bir şeyler söyleyeceğim :)
Öncelikle filmle ilgili dikkatimi çeken en önemli şey duyguların yoğun yaşanmasıydı.Bildiğimiz gibi bilimde duyguya yer yoktur ve bilim  kanıtlanabilir olmalıdır.Fakat Yıldızlararası'nda özellikle Cooper'ın çocuklarına karşı duyguları çok yoğundu.Yine Brand'ın duygularına kulak vererek Dr.Mann'ı kurtarmaya gitmesi de buna örnek. Bilim kurgu filmlerinde bu tarz duygulara pek rastlanmaz. Yani kişiler duygularının peşinden gitmezler desem daha doğru olabilir.

Filmde bir çok  teoriden bahsediliyor. Solucan delikleri, İzafiyet teorisi  ve tabii ki biyolojinin ( kendisi benim alanım olur hehe) en çok tartışılan konusu evrim. B planı olarak üreme hücrelerini yanlarında götürüp uzayda bir koloni oluşturmak istemeleri,sonra türün devamı için kendini feda etmek bunlar evrimle ilgili dikkatimi çeken kısımlardı. Türün devamı için kendini feda etmek ki buna akraba seçilimi de denmekte. (bunlar benim bildiğim konular azıcık anlatayım :) ) Benim farkettiğime göre filmde Cooper yaptığı işi çocukları için yapıyor türün devamı için değil. Çocuklarının yaşamının devamı için onları kurtaracağına inanıyor.
Peki nedir akraba seçilimi,türün devamı için kendini feda etme davranışı ?
Dağ sincapları üzerinde yapılan çalışma bu konuyu açıklar. Sincap avcı tehdidini hissettiğinde ses çıkararak sürüyü uyarır. Fakat çıkardığı bu sesle aslında kendi yerinin tespit edilmesine neden olmaktadır. Yani doğal seçilime göre hiç ses çıkarmaması gerekir. Yapılan deneyler sonucunda sincabın çıkardığı ses sayesinde populasyondaki bireylerin bir çoğunun  avcıdan kurtulduğu gözlenmiş. Peki sincap her sincap için bu davranışı gösteriyor muydu? Yani herhangi bir sincap için de kendini feda eder miydi? Burada şu farkı anlamak gerek türün devamı ve neslin devamı. İkisi de aynı şeyler gibi görünse de insan üründen örnek verirsek türün devamı tüm insanlığın devamı, neslin devamı ise sadece benim neslimden olan çocuklarımın devamını ifade eder. Deneylerin sonucunda sincabın sadece akrabaları için bu davranışı gösterdiği gözlenmiş. Sürüde akraba sayısı azaldığında sincap hiç ses çıkarmamış ve kendini ele vermemiş.

Filmde de Cooper, Profesör Brand kendisine yalan söylemesiydi belki de o görevi gerçekleştirmeyecekti. Dünyadaki çocuklarını ölüme terk etmezdi çünkü akraba seçilimi bunu engeller.Dr Mann ın  bir sahnesinde şöyle geçiyordu. Biz türün devamını sağlamalıyız diyordu çocuklarını değil,insanlığı düşünmen gerek. Burası saçmaydı çünkü evrime göre Cooper çocuklarını düşünmek zorunda çünkü kendi neslinin devamını onlar sağlayacak.

Şimdilik bu kadar ben sırf kendi alanımla ilgili kısma odaklandım anlaşılan. Diğer konuları da araştırıp filmi tekrar izleyeceğim o zaman düzenlemeleri yaparım :)

You May Also Like

1 yorum

  1. Muhteşem, etkileyici bir bilim kurgu kaç kere izledim :) Blog keşif ekinliklerinden gördüm blogunuzu bende beklerim, tanışmş oluruz ;)
    http://korefenomeni.blogspot.com.tr/

    YanıtlaSil

Link içeren yorumlar onaylanmayacaktır.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...