Wonder Woman Yeni Dünya Cilt 1 : Kitap Yorumu

by - 19.11.17

Wonder Woman Yeni Dünya'da Wonder Woman'ın orjinini, tarihçesini okuyoruz. Wonder Woman Themyscira'lı. Cennet Adası da denen bu yer bildiğiniz Samsun-Terme. Bu adada Amazon kadınları mutluluk içinde yaşamaktadır, adaya erkeklerin girmesi yasaktır ve sonu ölümdür . Bir gün Diana yaralı bir asker bulur ve ona yardım eder.


Bu amaçla erkeklerin dünyasına adım atmış olur. Erkeklerin dünyasındaki kadınlar kız kardeşleri tarafından hor görülmektedir. Çünkü Themyscira' da fit bir kadın figürü vardır. Diana ise kız kardeşleri için güzel bir gelecek hayal ederken aynı geleceği dünyadaki kız kardeşleri için de istemektedir.


Diana ve Steve arasındaki ilişki pek detaylı değildi. Amazonların dünyadan daha ileri bir teknolojiye sahip olduğunu görüyoruz. Steve'in siyahi olarak çizilmesi harika bir detaydı. .

Bilmiyorum sanki yazar yapmaya çalıştığı şeyle çelişiyor gibiydi. Çünkü kitabı feminizm iskeleti üzerine kurduğunu söylüyor. Fakat amazonların vücut hatları aşırı kusursuz ve hayaliydi. Tam olarak erkeklerin hayalindeki mükemmel kadın figürü gibiydi. Bunun dışında çok fazla bel altı göndermeler vardı. Bu kitaptaki Wonder Woman karakteri sanki erkekler tarafından, erkeklerin okuması için yaratılmış gibiydi.

Beth Candy etli butlu bir kadın olarak harika bir detaydı. Ayrıca çok da eğlenceli bir karakterdi. Bunun dışında lezbiyen Diana beni rahatsız etmedi fakat bana bir klişeyi hatırlattı. Feministler lezbiyendir klişesini. Kitabı sevip sevmediğim konusunda oldukça kararsızım. Çünkü çizimlerdeki sanata bayıldım. Fakat yazarın kendiyle çeliştiğini düşünüyorum.

You May Also Like

0 yorum

Link içeren yorumlar onaylanmayacaktır.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...