Sputnik Sevgilim | Kitap Yorumu

by - 27.11.17

Sputnik Sevgilim bir aşk üçgenini konu alıyor. Kahramanlarımız Sumire, Myu ve kitabın anlatıcısı olan ismini bilmediğimiz bir erkek. Sumire’nin en büyük hayali ‘’ yazmak’’ ve bu yüzden okulu bırakıyor. Mui ona iş veriyor. Sumire Mui’ye aşık oluyor. Birlikte iş için bir geziye çıkıyorlar. Bu gezi sırasında başlarına beklenmedik bir olay geliyor.

Bu, ikinci Murakami kitabım. Anladığım kadarıyla Murakami için önemli olan süreç, çünkü kitaplarının sonları net değil(en azından benim okuduklarım böyleydi). Bu kitabın sonundaki net olmama durumu beni rahatsız etmiyor çünkü benim için önemli olan kitabın beni içine çekmesi. Bu kitabın karakterlerine ve olaylarına çok çabuk adapte oldum. Okuması kolay ve akıcı bir kitap.
🌌
Kitabın beğenmediğim kısmı Myu’nun başına gelenlerdi. Açıkçası oraları atlayarak okudum. İlla kadınların başına kötü bir şey gelecek, daha önce okuduğum ‘’Uyku’’da da böyle olmuştu. Kitapta bunun olup olmadığı bile belirsizlik içinde kalıyor. Sanki yazar böyle bir şey oldu ama belki de olmamıştır, diyor.
.
🌷
Karakterlerin iç sorgulamaları oldukça iyiydi. Bir çok cümle için ‘’ Ne güzel cümle bu’’ dedim. Ki böyle bir olayım var, çoğu zaman ‘’ Bu cümleyi aklıma kazıyayım ‘’ da derim. Benim genel olarak beğendiğim bir kitaptı. Zaten bir günde okudum. 

‘’ Biz aynı dünyada aynı aya bakıyoruz. Biz kesinlikle aynı bağla gerçekliğe bağlıyız. Tek yapmam gereken, onu usul usul kendime doğru çekmek. ‘’

Şimdi sizi alıntılarla baş başa bırakıyorum.

✨‘’ Ama dikkatli olmak için ne yapmalı? İnsan, güç bir durumla karşılaştığında, hadi şimdi dikkatli olayım, gözümü kulağımı dört açayım, diye düşünüp hemen olması gerektiği gibi yapabilir mi ki bunu ? ‘’
~~~~
✨‘’ Ben aşık oldum. Şüphe yok. Buz soğuktur, gül kırmızı. Ve bu aşk beni sürükleyip bir yerlere götürmeye çalışıyor; öyle güçlü bir akıntı ki ondan kendimi korumam neredeyse olanaksız. Ama artık dönüş yok.’’
~~~~
✨‘’ Bu yüzden benden nefret etme, olur mu ?’’ dedi Sumire.
..’’Senden nefret falan etmem’’ dedim.

You May Also Like

12 yorum

 1. daha dün buna mı başlasam acaba diye düşünüp bir süre daha ötelemiştim, güzel bir tesadüf oldu :) elimde okumadığım tek Murakami kitabı bu olduğundan olsa gerek zor zamanlar için saklıyorum kendisini :) malumunuz gereksiz pahalı kitapları :/

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ne güzel, ben daha iki tane kitabını okudum. Evet kitapları pahalı, Doğan kitap genel olarak pahalı.

   Sil
 2. Murakami kitapları hep aynı tatta :) Benim de okuduğum kitaplarının sonu hep belirsiz bitiyor. Alıştım artık bu duruma ve çok sevdiğim yazarlardan biri :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Anladım, ben daha tüm kitaplarını okumadığım için belki bana denk gelmiştir diye düşünmüştüm. Aydınlattığın için teşekkür ederim :-)

   Sil
 3. Geldim işte artık takipçinim:))

  YanıtlaSil
 4. Yazarın sadece imkansızın Şarkısı kitabını okudum. Onu da on yıl önce okuduğum için neredeyse hiç hatırlamıyorum. Zaten o zamanlarr bu kadar popüler de değildi. Elimde Kadınsız Erkekler var, eğer hoşuma giderse diğer kitaplarını da okumak isterim ama sonunun net olmaması hakkında ne düşünürüm bilmiyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. O kitabı da ben okumadım :-) Tekrar bir şans ver bence :-)

   Sil
 5. Yazarı okumadım sanırım biraz önyargılıyım, belki denerim bir gün :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Özel değilse neden acaba, kitapları tutsun diye yazdığını (bu yazar hakkında böyle düşünenlere denk geldiğim için) falan mı düşünüyorsun Salıncak ? :-)

   Sil
 6. Bu kitabı merak ettim. Benim tarzıma benziyor sanki:)) Ama kadın karakterin başına gelen kötü şeyler nelerdir? Orada neyi klişe bulduğunuzu paylaşır mısınız?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Şimdi onu anlatırsam kitabın sonunu söylemiş olurum. Ama benim okuduğum Murakami kitapları genelde tuhaf, anlaşılmaz veya olumsuz bir sonla bitiyor diyebilirim. Klişe bulduğum şey de bu, yazarın kitaplarının bitiş şekli :-D

   Sil

Link içeren yorumlar onaylanmayacaktır.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...