Feniçka | Kitap Yorumu

by - 2.11.17

Feniçka, cinsiyetler arası geleneksel ilişkileri sürdürmek istemeyen, doktorasını İsviçre'de yapmış, özgürlüğe bağımlı bir kadındır. Kitap ise Feniçka'nın erkek bir psikolog gözünden anlatımıdır. Psikolog Werner kadınlara pek güvenmeyen, onlara at gözlüğü ile bakan, dar görüşlü bir erkek. Feniçka özgürlükçü ve başına buyruk bir kadın. Kitap Werner'in gözünden anlatılıyor. Psikolojik tahliller ve betimlemeler harika. Feniçka her kadının hayran olacağı bir karakter.Werner kadınların hepsini aynı gören biri. Werner bir kadını gerçekten yakın bir dost olarak tanıyınca onların da kendilerine göre görüşleri olan, bazı şeyleri bir amaç düşünmeden, sadece istedikleri için yapan insanlar olduğunu anlıyor. Werner'in anlatımlarıyla birlikte biz de kadınların üzerindeki toplumsal ve psikolojik baskıyı net bir şekilde okuyoruz. Werner aslında hayatında ilk defa maskelenmemiş bir kadın görüyor. Maskelenmemiş şöyle bir şey. Ben yine bizim hayatımızdan bir şeylerle anlatacağım. Mesela bazı kadınlar toplumda olması gerektiği gibi davranır. Aslında bu çoğunlukla bir korunma mekanizmasıdır. Kendini karşı cinsin tehditlerinden korumak için istemediği şekilde davranır. Ya da bazen karşı cinsin ilgisini elde etmek için istemediği şeyleri yapar. Erkek arkadaşı istemediği için höbeleye gitmemek, nişanlısı sevdiği için saçını pembeye boyatmak (pembe örneği çok mu çok oldu gülen smiley) gibi. İşte Feniçka tüm bu maskelerden arınmış bir kadın. Fakat tabii bunun da bir bedeli var, yanlış anlaşılmak. 

Modern Klasikler Dizisi'nden Feniçka'yı; özellikle tüm bu sınıflandırmalara rağmen var olmaya çalışan kadınlara, onları sınıflara sokan erkeklere, hatta kadınları sınıflandıran kadınlara şiddetsiz bir şekilde tavsiye ediyorum. Ben bu kitabı cidden sevdim.

You May Also Like

4 yorum

 1. Günümüzde bı tür erkekler o kadar çok ki kadınlara at gözlüğü ile bakan onların hepsinin okuması gereken bşr esere benziyor. Güzel yorumlamışsın ellerine sağlık kuzucum :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aynen maalesef hala çoklar. Azalarak bitmelerini umuyoruz. Teşekkür ederim, beğenmene sevindim :-)

   Sil
 2. Yazarın Arayışlar isimli kitabını almıştım geçtiğimiz günlerde. Ama henüz okumadım. Feniçka da merak ettiğim bir kitap. Güzel bir yorum olmuş ayrıca :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Arayışlar'ı almıştım fakat bir türlü okuyamadım. Teşekkür ederim, beğenmene sevindim :-)

   Sil

Link içeren yorumlar onaylanmayacaktır.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...