Galilei: Yıldızların Habercisi | Kitap Yorumu

by - 23.10.17


Galilei: Yıldızların Habercisi Galilei'nin bilim hayatını ve kiliseyle olan fikir ayrılıklarını anlatan bir kitap. Aslında Galilei Katolik ve kilise ile hiçbir problemi yok. Dünyanın güneşin etrafında döndüğünü düşünüyor. Yaptıklarıyla, düşünceleriyle bunu kanıtlıyor ve savunuyor. Fakat kilise ve öğreti böyle söylemiyor. Daha sonra bildiğiniz üzere Galilei kafir ilan edilip engizisyon tarafından yargılanıyor.

Galilei'nin savaşı tamamen din- bilim savaşı değil aslında. Galilei bulgularıyla İncil'e farklı bir bakış açısı getirmeye dahi çalışıyor. Fakat bu durum zamanla din adamlarının, profesörlerin ve şehrin ileri gelenlerinin arasında gerçekleşen bir güç gösterisine dönüşüyor. Galilei de onların düşüncelerini teorileri ve mantığıyla yanlışlayarak istemeden de olsa onların kendisine cephe almalarına neden oluyor.


Yaşlı ve hasta olan Galilei'yi hücreye atarak tövbe etmediği takdirde işkence göreceğini söyleyen kilise, aslında bağnazlığın ölüm fermanını hazırladığının farkında bile değildir. Galilei çaresizce şunları söylemek zorunda kalır :

'' Ben Galileo Galilei, geçmişteki tüm yanlış ve aykırı düşüncelerimden dolayı huzurunuzda kendimi lanetler, bir daha öyle saçmalıklara düşmeyeceğime, kutsal öğretiye aykırı hiçbir fikir taşımayacağıma yemin ederim. ''

Rivayete göre Galilei mahkemeden çıktıktan sonra önce gökyüzüne, sonra yere bakar ve şunu söyler:
'' Eppur si muove '' (Yine de dönüyor)

Galilei'nin bilim için yaktığı mum ışığı gittikçe güçlenerek yanmaya devam ediyor.

You May Also Like

6 yorum

 1. Notumu aldım gökyüzü, uzayla ilgili olur da ben okumaz mıyım :) Sana Galileo ve Newton'un Evreni'ni tavsiye ederim. Tübitak yayınlarının, artık basılmıyor ama Nadir kitapta veya bazı kütüphanelerde bulabilirsin.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tübitak çoğu kitapları basmıyor artık. Biyografi serileri vardı eskiden ''evrim devrimi'' vs. Onları hep bıraktı. Sahaflardan bakarım, teşekkür ederim :-)

   Sil
 2. bilimsel ama aynı zamanda oldukça hoş ve öğretici bir esere benziyor. yorum için ellerinize sağlık. sevgilerimle...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çizimler, fotoğraflar harika. Tavsiye ederim, içinde boğulacağın bir kitap değil :-)

   Sil
 3. Çok güzel yorumlamışsın, kalemine sağlık.😊

  YanıtlaSil

Link içeren yorumlar onaylanmayacaktır.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...