Aplikasyon : Kitap Yorumu

by - 14.10.17

Bu yorumu bayağıdır bekletiyorum aslında. Kitabı okuyalı çok oldu. Aplikasyon bir genç yetişkin distopyası. Korkmayın, vıcık vıcık bir aşk yok. İnsanların hayatlarında Lux adında bir uygulama var ve insanların ne yapacaklarına karar veriyor.  Herkesin bir lux'u var, bugün ne giyeyim sorusunu bile ona yöneltiyorlar. Bir süre sonra bu bağımlılık yapıyor. 


Oldukça sıradan bir hayatı olan Rory adındaki kızımız elit öğrencilerin okuduğu Theden akademisine kabul edilir. Ve bu olaydan sonra ölen annesiyle bu okul arasındaki bağı çözmeye çalışır. Tabii ki yakışıklı ve asi North'un eşliğinde.

Şimdi geleyim yorumuma. Bir kere Aplikasyon'da şöyle bir durum var. Günümüze yakın bir distopya ve ben bu tarz, gerçekleşme ihtimali olan distopyaları okumayı seviyorum. Bu kitapta çok fazla öne çıkan şey içgüdülere güvenme, içindeki sese güvenme konusu. Çünkü tüm insanlar artık lux denen aplikasyona güveniyor, böyle bir iç sesi hissedenler dahi psikolojik desteğe yollanıyor. Kitap bunun üzerine kurulu, tamamen ''iç ses, içgüdü''. Ama bir noktadan sonra mantığımız yerine iç sesimizi dinlememiz gerektiği gibi bir hal alıyor. Ve bugün ikisini de göz önüne almamız gerektiğini biliyoruz. Yani akıl ve mantığı hiçe saymak doğru değil. Kitabın bu noktaya gelmesi hoşuma gitmedi. 

Çok aksiyonlu ve heyecanlı bir kitap. Sürekli bir düğüm atılıp,çözülüyor. Bu yüzden Dan Brown'un kitaplarına benzettim. Kötü sandığımız kişi iyi çıkıyor, iyi sandığımız kötü. Ben bu ters düz olma işini seviyorum :-D

Kitap kendini okuttu, iki günde bitirdim. İnsanın elinden bırakası gelmiyor. Sonlara doğru gerçekleşen olayları tahmin etmiştim. Ve bu olaylar çok basit bir şekilde gelişti, kitabın sonu da tam bir çözüme ulaşmadı. 

Aplikasyon genel olarak sevdiğim bir kitaptı. Hurafe kısımlar hariç güzeldi. Akıcı ve heyecanlı. Eğer kitap okuyamıyorsanız veya okuma hızınızı artırmak istiyorsanız tavsiye ederim.

You May Also Like

8 yorum

 1. Kitabın kapağı da kurgusu da harika! Ve sana Dan Brown'u hatırlattıysa yazarın tarzı, eminim güzel bir kalemi vardır. ;) Mantık konusunda kesinlikle hemfikiriz, hiçe saymak hiç doğru değil. hem de hiç. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kurguyu beğendiysen oku derim. Evet yazar Dan Brown kadar başarılı olmasa da okuru heyecanlandırmayı biliyor :-)

   Sil
 2. İnsan akıcı bir kitap bulduysa gerekirse yemez ama bitirir kitabını

  YanıtlaSil
 3. O zaman aklımda bulunsun, aslında okul için okumam gereken bir sürü kitap var ama şu sıralar canım hep çerez okumak istiyor ://

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ya bir şeyler zorunluluk olunca insanın yapası gelmiyor Salıncak :-)

   Sil
 4. Konu çok ilginçmiş ve cidden günümüz dünyasında insanlar beyinlerini kullanmayı bıraktı üşengeç tembel insanlar olup çıkıverdi dediğin gibi gerçekleşme ihtimali olan bir distopya. Hoş ve ilgi çekici gözüküyor vıcık vıcık aşk da yoksa tam okunabilir. Ellerine sağlık yorum iöin :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hoş geldin Sümeyye. Çoktandır yoksun :-) Düşünmek zor ve meşakkatli bir iş artık. Bununla ilgili oldukça tuhaf atasözlerimiz bile var :-)

   Sil

Link içeren yorumlar onaylanmayacaktır.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...