İsyan - Lisa M.Stasse | Kitap Yorumu

by - 10.2.17


İsyan bir genç yetişkin distopyası. 
Goodreads, 1000kitap gibi sitelerde yaptığım araştırmalarda Türk okurlar arasında pek bilinmediği dikkatimi çekti. Öncelikle ilk kitap olan Sürgün'ün konusundan çok kısa bahsedeyim ki aradaki bağlantı netleşsin. BKİ (birleşmiş kuzey ittifakı) tarafından öğrencilere sürekli ilaç verilmektedir. Bu ilaçlar sayesinde suça eğilimli, sapkın öğrenciler tesbit edilmektedir. Başkahramanımız Alenna'nın suça eğilimli çıkmasıyla olaylar gelişir. Alenna bir adaya bırakılır. Orada yalnız olmayacak hem kendini öldürmek üzere bekleyen çocuklarla mücadele edecek, hem de gökyüzünde belirip çocukları yakalayan makinelerden kaçmak zorunda kalacaktır.
Gelelim İsyan isimli 2.kitaba. Bu kitapta olaylar tamamen BKİ'yi yenmeyi kafaya koymuş bilim insanları üzerinden gelişiyor. *SPOILER BAŞLANGICI* 1.kitabın sonunda bilim insanları tarafından kurtarılan Alenna ve Liam bu sefer adaya geri dönmek zorunda kalacak, dondurulmuş arkadaşlarını kurtarmak için çabalayacaklardır.* SPOILER SONU*

Kitap biraz Açlık Oyunları'na benziyor. Ama burada şöyle bir nokta var. Açlık Oyunları'nda çocuklar hayatta kalmak için birbirlerini öldürmek zorundaydı. Buradaysa Yandaşlar denen bir grup çocuk içtikleri ilaçlar nedeniyle saldırgan davranışlar gösteriyor. Yani onlar böyle davranmasa Kasabalılar ve Yandaşlar savaşmak zorunda kalmayacak. Gerçi böyle olmasa bile makinelerle savaşmak zorundalar.

Baş kahramanlar:
Alenna
Güçlü olmaya çalışan bir kız. Yıllarca annesiz babasız yetiştirme yurdunda yaşamış. Sevgiye aç biri. Genç kızlara idol olacak bir kişiliği yok bence. Adaya gider gitmez Liam'a aşık oldu. Biraz vıcık bir kızımız. Ne zaman savaşacak olsa '' Liam'a sarıldım, Liam'ın elini tuttum. Liam'ın kasları gerildi, Liam'ın kasları şöyle müthiş.'' diyen bir karakter.

Liam
Bu da savaşçı bir kişilik. Bunun aşkının da çok bir olayı yok. Biraz sıradan geldi bana. Kendisi de genç yetişkin romanlarında kepçeyle bulunan tipik kaslı genç. 

David
İşte bu şahıs kitabın kilit karakteri. İsyan kitabında yazar tarafından iyice iki yüzlü bir karaktere dönüştürüldü. Benim yine de favori karakterim David. Seriye heyecan katan kişi oydu. Ne birinci kitaptaki kadar masum bir karakter, ne de ikinci kitaptaki kadar kötü bir karakter. SPOILER BAŞLANGICI* Sanki David Gezginler grubunu yönetiyormuş gibi bir izlenim oluştu bende. SPOILER SONU* 
Umarım David'le ilgili olaylar bu kitaptaki gibi, böylece sonlanmamıştır. Devam kitabında yazar bunlara açıklık getirmezse seride büyük bir eksiklik kalır. Böyle bir karakter yaptıklarını amaçsızca yapmışsa çok saçma olur. 

Çok fazla spoiler vermeden anlatmaya çalıştım.

Genç yetişkin distopyası sevenlere tavsiye ederim. 
-Fotoğrafların tümü alıntıdır-

You May Also Like

4 yorum

 1. İlgimi çekti 1000kitapta okuyacaklar listeme bile ekledim i. Spoiler kısmı hariç tüm yorumunuzu okudum. Çok ilgi çekiciye benziyor. Uzun zamandır distopya da okumadım. İlaç, mücadele eden insanlar filan. Listeme ekledim :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Dediğim gibi heyecanlı bir kitap, çabucak okunuyor : )

   Sil
 2. Seriyi duymamışım, dediğin gibi Türkiye'de pek popüler değil galiba. Distopya okumayı seviyorum, aklımda bulunsun :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet öyle. İleride popüler bir distopya olursa erken keşfetmenin mutluluğunu yaşayacağız :')

   Sil

Link içeren yorumlar onaylanmayacaktır.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...