28 Mart 2016 Pazartesi

Bahar Okuma Şenliği 2016

Herkese merhaba ! İlk defa bir okuma şenliğine katılıyorum, gazam mübarek olsun :)


1. Kategori (10 puan): Olayların bahar mevsiminde geçtiği veya baharı, çiçekleri, börtü böceği çağrıştıran bir kitap.
Mart Menekşeleri-Sarah Jio 
2. Kategori (10 puan): Bir çizgi roman veya manga veya foto roman.
Marvel-Avengers Klasik
3. Kategori (10 puan): Yaşanmış bir savaşı anlatan bir tarih kitabı veya olayların yaşanmış bir savaş döneminde geçtiği kurgusal bir roman.
---
4. Kategori (10 puan): Anti-kahraman bir karaktere sahip bir kitap. 
Macbeth-William Shakespeare
5. Kategori (10 puan): Evde okunmayı bekleyen veya elinizde olmasa da okumak isteyeceğin 10 kitaptan kurayla belirleyeceğin bir kitap.
Vadideki Zambak-Balzac
6. Kategori (10 puan): Yasaklanmış bir kitap.
Cesur Yeni Dünya
7. Kategori (10 puan): "Kadın" temalı bir kitap.
Ben,Malala  +OKUDUM
8. Kategori (10 puan): İşlenen suçun cinayet olmadığı polisiye/gerilim türünde bir kitap.
--
9. Kategori (10 puan): Gilmore Girls listesinden bir kitap. 
Alice Düşler Ülkesinde  +OKUDUM
10. Kategori (10 puan): Normalde okumayacağınız veya uzak duracağınız türde bir kitap.
Sherlock Holmes Akıl Oyunlarının Gölgesinde
11. Kategori (10 puan): Mektup veya anı veya biyografi veya otobiyografi türünde bir kitap.
Canım Aliye Ruhum Filiz - Sabahattin Ali
12. Kategori (10 puan): Kitap Ağacı'nın aylık kitaplarından veya herhangi bir Kitap Ağacı Kulübü tarafından Bahar Okuma Şenliği sırasında okunacak bir kitap.
----
13. Kategori (10 puan): Basılı tek bir kitabı olan bir yazardan bir kitap.
----
14. Kategori (10 puan): Hayvanların ana karakterlerden biri olduğu bir kitap.
Hayvan Çiftliği
15. Kategori (10 puan): Genç yetişkin türünde bir kitap.
Beni Seç
16. Kategori (10 puan): Olayların Güney Yarımkürede geçtiği bir kitap.
---
17. Kategori (10 puan): Kendi ülkesinde yaşamayan / yaşamamış bir yazardan bir kitap.
Babamın Bavulu-Orhan Pamuk  +OKUDUM
18. Kategori (Her kitap 10 puan, 3 kitabı da okuyana ekstradan 20 puan, toplam 50 puan): Olayların geçtiği yerin kitabın isminde yer aldığı üç kitap.
Yerdeniz Büyücüsü
Marslı
Afrikalı Leo
19. Kategori (Her bir kitap 10 puan, tüm kitaplar okunursa ekstradan 30 puan, toplam 60 puan): Kapağındaki baskın rengin kırmızı ve mavi ve yeşil olduğu birer kitap. (Her renkten bir kitap okumanız gerekiyor).
Kırmızı: Fantastik Canavarlar Nelerdir, Nerede Bulunurlar
Mavi: Kağıt Ev - Carlos Maria Dominguez +OKUDUM
Yeşil: Çağlar Boyu Quidditch
20. Kategori (Her bir kitap 10 puan, tüm kitaplar okunursa ekstradan 20 puan, toplamda 60 puan): Şimdiye kadar hiç kitabını okumadığınız dört yazardan birer kitap. Yazarların ikisi Türk, ikisi yabancı, ikisi kadın, ikisi erkek olmalı.
Oğuz Atay-Tehlikeli Oyunlar
Rainbow Rowell - Eleanor&Park +OKUDUM
John Green-Aynı Yıldızın Altında
Tezer Özlü-Çocukluğun Soğuk Geceleri
21. Kategori (Her bir kitap 10 puan, tüm kitaplar okunursa ekstradan 40 puan, toplamda 80 puan): Ölmeden Önce Okunacak 1001 Kitap Listesinden dört kitap. 
Frankenstein - Mary Shelley
Sahilde Kafka - Haruki Murakami
Deniz Feneri - Virginia Woolf
Yaşlı Adam ve Deniz - Ernest Hemingway
22. Kategori (Her bir kitap 10 puan, tüm kitaplar okunursa ekstradan 40 puan, toplamda 80 puan): Kendinizin belirleyeceği bir temaya uyan dört kitap.
TEMAM: NOBEL EDEBİYAT ÖDÜLLÜ YAZARLAR
Jose Saramago-Bilinmeyen Adanın Öyküsü
Orhan Pamuk-Cevdet Bey ve Oğulları
Gabriel Garcia Marquez-Yüzyıllık Yalnızlık
Albert Camus-Yabancı27 Mart 2016 Pazar

Krizalitler - John Wyndham | Kitap Yorumu

Krizalitler arı ırkın devamı için farklı olanın dışlandığı ürkütücü bir distopya. Konusu:
Büyük Gazap denilen felaket sonrasında (Nuh tufanı gibi Tanrı tarafından gönderilen bir felaket) canlılar mutasyona uğramışlardır. Altı parmaklılık, farklı kulaklar, fazladan göğüs, aşırı uzun bacaklar gibi durumlar insanlar için olanları, aynı şekilde farklı ağaçlar, yani bir söğüt ağacı düşünün altı söğüt üst kısmı palamut ağacı gibi ve tamamen yere doğru büyüyen bir ağaç gibi farklı mutant türler ortaya çıkmıştır. Fakat bunların hiçbirinin yaşamaya hakkı yoktur. Bunlar Hristiyanlığa göre sapkınlardır ve Tanrı'nın suretini taşımamaktadırlar. Amaç türü gazaptan önceki gibi arı hale getirmektir. Bu nedenle mutasyona uğrayan her şey yok edilir. Yeni doğan bir bebek dahi Uçdiyar denilen Sapkınlar'ın (mutantlar) yaşadığı yere korumasız bir şekilde bırakılır.


13 Mart 2016 Pazar

Ben yokken neler oldu ? #2

Bu aralar sırra kadem basmaya karar verdim. Kardeşimin ygs sınavı vardı bu hafta, sınav olayları beni meşgul etti. İster istemez ruhen bir yorgunluk oluyor, sonuçta sınava giren bir kardeş var. Şimdi de kendi yabancı dil sınavım (13 gün kaldı), staj ve araştırma projem var. Yds için kelime öğrenmeye uğraşıyorum tek derdim elli almak ama, bakalım.  Staj için konu anlatma olaylarını rayına oturtmaya çalışıyorum ve dosya hazırlamaya başlamam gerekiyor. Proje için de biyoloji öğretmen adaylarına ölçek uygulayacağım, onu da bu hafta içinde rayına oturtmam lazım. En azından çıktıları alıp bizim sınıfla uygulamaya başlamam gerek. Diğer sınıflar için de hocalardan izinleri alacağım. Bu ıvır zıvır işler beni ruhen çok yoruyor. İnanın oturup fizik dinlemeyi tercih ederim :D

Bu ay pek ortalıkta olamayacağım, artık nisan ayına kadar işlerimi yoluna koyup tekrar kitap okumaya ve yorumlarımı yazmaya kaldığım yerden devam edeceğim. Şimdilik sağlıcakla kalın 


9 Mart 2016 Çarşamba

Stranger Than Fiction ( Lütfen Beni Öldürme) | Film Yorumu

Hayatınızın kurgu olduğunu ve bir romanın baş kahramanı olduğunuzu fark etseydiniz ne yapardınız ?
Harold işi gereği sayılarla uğraşan ve sayılarla ilgili takıntısı olan oldukça düzenli bir adamdır. Hayatındaki her şeyin sayısı vardır. Evden otobüse kadar yürüdüğü adım sayısı bellidir. Üst ve alt dişlerini kaç defa fırçalayacağı da. Hayatının her günü aynı şeyleri yapar. Harold Çarşamba günü bir kadın sesi duymaya başlar. Bu kadın onun hayatını anlatmaktadır. Etrafta insanlara sorduğunda kimsenin bir ses duymadığını fark eder. Soluğu psikiyatride alır.

6 Mart 2016 Pazar

Yeni Hayat - Orhan Pamuk | Kitap Yorumu

''Bir gün bir kitap okudum ve bütün hayatım değişti. Daha ilk sayfalarındayken bile, kitabın gücünü öyle bir hissettim ki içimde, oturduğum masadan ve sandalyeden gövdemin kopup uzaklaştığını sandım.''

Yeni Hayat'ın başkahramanı Osman bir gün üniversitenin kantininde bir kızın elinde bir kitap görür. Bu kitabı satın alıp okur ve hayatı değişir. Kitabı bitirdikten sonra artık eski Osman olmadığının, hayata aynı gözlerle bakamadığının farkındadır. 

''Annemi seviyordum, güzel, nazik, yumuşak ve anlayışlı bir kadındı ve kitabı okuyup ondan ayrı bir dünyaya girdiğim için suçluluk duydum.''

5 Mart 2016 Cumartesi

Şubat'ın Ardından

Herkese merhaba ! Bir Şubat Ayı incelemesiyle karşınızdayım. Öncelikle benim için verimli bir ay olmadığını söylemek isterim. Ama yine de bir şeyler yaptım. Okuduklarım, izlediklerim ve oynadıklarım olarak üç bölüme ayırdım.

Okuduklarım:

Açlık Oyunları 

Yorumu için tık.