Benjamin Button'ın Tuhaf Hikayesi | Kitap Yorumu

by - 7.5.16

Benjamin Button'ın Tuhaf Hikayesi aslında filmiyle ünlenmiş bir kitap. Ben filmi izlemediğim halde konusunu biliyordum ve çevremdekilerden dahi kitabı mı varmış şeklinde bir tepki aldım.
Gün içerisinde okuduğum bir kitap yaklaşık 80 sayfa.Konusundan bahsedecek olursam:
Button ailesi bebek beklemektedir. Fakat bebekleri yaşlı olarak doğar. Bu durum onları oldukça şaşırtır. Oğulları Benjamin'e ısrarla bebek kıyafeti giydirmeye, süt içirmeye ve onu oyuncaklarla oynatmaya çalışırlar. Çevredeki insanlardan da böyle bir bebekleri olduğu için tepki alırlar. Benjamin gün geçtikçe küçülür. 50'li yaşlara geldiğinde aşık olur, daha da gençleştiğinde savaşa gider. Çocuğu olur. Eşi gittikçe yaşlanırken Benjamin daha da gençleşir. Bir gün çocuğu tarafından bakılan bir bebek olur. 

Yorumum:
 Konusu itibariyle ilgi çekici bir kitap. Blogumun uzun süreli takipçisi olanlar farklı konulara sahip kitapları daha bir sevdiğimi, tabiri caizse bağrıma bastığımı bilirler. Benjamin'in dışlanması vurgulayıcı bir şekilde anlatılmış. Kitapta dikkatimi çeken birkaç kısım oldu. Birincisi Benjamin eşiyle evlendiğinde kendisi 50'li yaşlarda eşiyse oldukça güzel, alımlı ve genç bir kadındı. Benjamin'i tercih etme nedeni olgun erkeklerden hoşlanmasıydı. Fakat Benjamin gençleştikçe eşi de aynı oranda yaşlandı. Ve Benjamin eşini beğenmemeye başladı. Bu aslında bana tüketici bir toplumu hatırlatıyor. Sonuçta sevgi de tüketilebilen bir şey ve zaten birini dış görünüşü için seven biri yaşladığında onu beğenmeyecektir. İkincisi Benjamin'e oğlu tarafından söylenenler. Oğlu Benjamin'e bunu artık bırakması gerektiğini, bu durumu abarttığını söylüyor. Halbuki biz Benjamin'in kendi isteği ile gençleşmediğini, doğuştan bu şekilde olduğunu biliyoruz. Burada aslında Benjamin'in kendi değiştirme imkanı olmayan bir özelliği açısından yargılandığını görüyoruz. 

Kitabın eksik bulduğum bir kaç yanı var. Birincisi anlatım güçlü değil. Bilmiyorum belki de çeviri çok kötüydü. Cümlelerin altı doldurulsaydı ve detaylı bir anlatım olsaydı benim daha çok hoşuma giderdi. Keşke hikaye değil de roman olsaydı diye düşündüm okurken. Beni çok alakadar etmese de birçok okuyucunun Benjamin'in nasıl o şekilde doğduğunun açıklanmadığından (ya da bir hikaye uydurulmadığı diyelim) ve yazarın sanki farklı bir şey olsun diye abarttığından yakındığını gördüm. Ben abartıldığını düşünmüyorum. Okumak isteyenlere tavsiye ederim . Hoşça kalın : )


You May Also Like

4 yorum

 1. Filmini izlemiştim :)) Kitabı olduğunu biliyordum ama okuma isteği duymamıştım, yorumundan sonra içimde okuma isteği uyandı :D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok kısa bir kitap zaten, okuman vakit kaybı olmayacaktır :)

   Sil
 2. Benjamin Button'ı filmiyle tanıyanlardanım ben de ve izlediğim zaman cidden çok etkilenmiştim. Ama kitabı olduğunu bilmiyordum, şuan çok şaşırdım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Film genelde olumlu yorumlar almış, ben de izleyeyim en iyisi. Bu arada kitabı tavsiye ederim :)

   Sil

Link içeren yorumlar onaylanmayacaktır.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...